نمک چیست؟

news1نمک از کاتیون های مثبت و آنیون های منفی تشکیل می گردد و در اثر واکنشی که به تولید نمک می انجامد نمک نهایی خنثی خواهی بود و بار مثبت و منفی نخواهد بود.

 

در واکنش های شیمایی ، نمک یک فراوره فرعی تولید شده در واکنش است .

  •  از واکنش ♦ باز  شيمي با اسيد ♦ نمک و آب تشکيل مي شود.
  •  از واکنش ♦ اسيد با کربنات ها ♦ نمک، آب و دي اکسيد کربن تشکيل مي شود.
  •  از واکنش ♦ اسيد با اکسيد فلز ♦ نمک و آب تشکيل مي شود.
  •  .از واکنش ♦ فلز با اسيد ♦ نمک و هيدروژن تشکيل مي شود

 

 

امروزه ، در اصطلاحات رایج مردم منظور از نمک ، نمک پخت و پز یا نمک آشپزخانه است . در گذشته نمک بسیار ارزشمند بود ، به گونه ای که حقوق سربازان را با نمک پرداخت می کردند . تمامی نمک های موجود خوراکی نیستند و برخی از آنها سمی هستند .

نمک خوراکی همان سدیم کلرید است که در طبیعت به وفور یافت می شود . سدیم کلرید ازعناصر سدیم و کلر تشکیل شده است که سدیم فلزی نرم و بسیار واکنش پذیر است و از طرف دیگر کلر یک غیر فلز است که به صورت گاز دو اتمی وجود دارد و به نوبه خود بسیار واکنش پذیر است . هنگامی که دو عنصر سدیم و کلر در کنار هم قرار میگیرند با انجام یک واکنش شدید و گرماده ترکیب سفید رنگی به جای می گذارند که نمک خوراکی است.

خواص نمک 

خواص سديم

سدیم و پتاسیم از جمله موادی هستند که برای رشد طبیعی انسان مفید هستند ولی باید بدانید که مصرف بیش از حد سدیم (  یا در اصطلاح نمک ) باعث نقصان نمک می گردد .

امروزه از نمک بیشتر برای طعم دادن به غذا استفاده می شود . اما اغلب مردم از خواص اصلی نمک نا آگاه هستند  .
در سال 1973 دانشمندان دریافتند که سدیم یک عنصر ضروری برای بدن است و مهمترین الکترولیت موجود در بدن است . الکترولیت به عناصری گفته می شود که در بدن وظیفه ثبات اسید بدن ، تنظیم غلظت آب موجود در بدن و  .... بر عهده آنهاست . سدیم معمولا در مایعات اطراف سلول موجود است . با مصرف نمک به راحتی سدیم وارد بدن می شود و بیش از 95 درصد آن جذب بدن می شود . اغلب مقدار سدیم دریافتی بدن بیش از نیاز بدن است و توسط کلیه ها دفع می گردد . زمانی که با مصرف بیش از حد نمک  میزان سدیم بدن بالا برود ، بخش مربوط به تشنگی مغز تحریک شده و به انسان حالت تشنگی دست می دهد . پس از اینکه آب نوشیده شود میزان سدیم بدن کاهش یافته و احساس عطش بر طرف می گردد .

 نمک عظیم با سالها سابقه در تولید انواع نمک این خبر را به اطلاع شما رسانده است .

تماس با ما

آدرس

شهرک صنعتی فجر ، میدان لاله ، لاله شرقی ،

کارخانه نمک عظیم

آدرس ایمیل

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


مدیریت

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن تماس

 

تلفن : 02334226120
فکس: 02334226120
موبایل : 2319468 - 0912
موبایل : 3320542- 0912

تماس فوری

گالری تصاویر

JoomShaper